EUROSTUDENT IX: POLSKA
podstawowe Informacje o badaniu
ZLECENIODAWCA | Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego |
WYKONAWCA | PBS Sp. z o.o. |
POPULACJA BADANA | studenci uczelni wyższych w Polsce |
RESPONDENCI | minimum 10 000 studentów ze wszystkich uczelni w Polsce |
TERMIN REALIZACJI | kwiecień – czerwiec 2025 |
TECHNIKA BADAWCZA | ankieta internetowa (CAWI) |
EUROSTUDENT IX to kolejna edycja międzynarodowego projektu badawczego, którego celem jest analiza społeczno-ekonomicznych warunków studiowania i porównanie ich z warunkami panującymi w blisko 30 krajach Europy. Cykliczny charakter pomiaru pozwala na uchwycenie trendów, których znajomość jest przydatna w kształtowaniu polityki publicznej w sektorach szkolnictwa wyższego. Nad metodologią badania czuwa zespół złożony z przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących, pod kierunkiem badaczy z Niemiec, Austrii i Holandii. Polska bierze udział w projekcie już po raz szósty. Dość skomplikowana, wielostopniowa metodologia, przesądza o unikatowości projektu, gwarantując trafność wyciąganych na jego podstawie wniosków.
Badanie realizowane jest metodą ankiety internetowej, a jego Wykonawcą jest niezależna agencja badawcza PBS Sp. z. o. o. PBS jest jedną z najbardziej prężnych i doświadczonych agencji działających na krajowym rynku usług badawczych, prowadzącą działalność nieprzerwanie od 1990 roku. Firma gwarantuje studentom pełną dyskrecję i poufność – wyniki badania prezentowane będą wyłącznie w postaci zbiorczych statystyk. Rzetelność PBS potwierdzają certyfikaty organizacji branżowych. Pełna informacja o ochronie danych i zgodzie dostępna jest: https://pbs.pl/eurostudent-9-rodo/
Ze względu na dużą liczbę krajów partycypujących, raport porównawczy podsumowujący wyniki badania w Europie zostanie opublikowany wiosną 2027 roku. Raport polskojęzyczny z poprzedniej edycji badania dostępny jest na stronie:
https://www.gov.pl/web/nauka/podsumowanie-projektu-eurostudent-8
Opracowania tematyczne oraz raporty porównawcze dostępne są na stronie:
ROLA UCZELNI
Przeprowadzenie badania na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie studentów jest dużym wyzwaniem. Sukces tak poważnego przedsięwzięcia wymaga zaangażowania wielu osób. Mimo, że badanie opiera się na kwestionariuszu do samodzielnego wypełniania – właściwa realizacja nie wymaga więc angażowania osób trzecich – bardzo potrzebujemy Państwa wsparcia przy jego promowaniu wśród studentów.
Prosimy w związku z tym o dystrybucję wśród studentów (rekomendowane: indywidualnych) linków do ankiety za pośrednictwem Państwa systemów informatycznych na konta mailowe studentów.
Treść maila z linkiem (linkami) do ankiety, a także grafiki promujące, są przygotowane przez firmę PBS.
Dodatkowo prosimy o promocję w Internecie: umieszczenie informacji o badaniu w wirtualnym dziekanacie oraz/ lub na stronie internetowej wydziału/ uczelni oraz/ lub w mediach społecznościowych. Prosimy korzystać z przesłanych grafik oraz informacji zamieszczonych w punkcie „Podstawowe informacje o badaniu” lub w dokumencie „treść maila do studentów Eurostudent”. Podczas promocji prosimy o umieszczanie linka do kwestionariusza ankiety internetowej:
PRÓBA BADAWCZA
Łącznie badaniem objętych zostanie co najmniej 10 000 studentów. Aby cechy przebadanej grupy wiernie odzwierciedlały cechy całej populacji, zwracamy się do wszystkich uczelni w Polsce.
Badanie skierowane jest do studentów:
- obu płci,
- osób studiujących stacjonarnie (dziennie) oraz niestacjonarnie (zaocznie lub wieczorowo),
- osób studiujących na studiach:
- pierwszego stopnia (licencjackich, inżynierskich lub równorzędnych),
- drugiego stopnia (lub równorzędnych),
- jednolitych (magisterskich lub równorzędnych),
- na odległość (studia prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość).
Informacji i odpowiedzi na pytania udzieli zespół badawczy PBS w Sopocie, odpowiedzialny z realizację tego badania. Kontakt: [email protected]